Zaključek projekta Skupaj pod dežnikom
18. decembra je bil svetovni dan migrantov. Migrant je tisti, ki iz različnih razlogov spreminja stalno ali začasno bivališče. Ob tem dnevu smo zaključili tudi naš UNESCO projekt Skupaj po dežnikom.
Cilj našega projekta je bil, da učenci pridobijo znanja in spretnosti, ki so potrebni za življenje v medkulturni družbi: spoštovanje kulturne raznolikosti, spodbujanje kulture miru in nenasilja ter spoštovanje človekovih pravic.
Raziskava, ki smo jo izvedli v okviru projekta in v kateri je aktivno sodeloval vsak oddelek na šoli, je potrdila, da je naša šole zelo medkulturna. Od 364 učencev naše šole, ki so sodelovali v raziskavi, je kar 89 takšnih, katerih jezik vsaj enega od staršev ni slovenščina (to je ker 24 % vseh sodelujočih učencev pri raziskavi). Starši teh učencev govorijo romsko, bosansko, romunsko, hrvaško, srbsko, albansko, makedonsko, turško, gruzijsko, ukrajinsko, poljsko in madžarsko.
Gre torej za veliko pestrost glede maternih jezikov pri učencih naše šole.
Sprejmimo to kot nekaj pozitivnega, spoštujmo drug drugega ne glede na kulturno pripadnost, jezik, vero, spol, družbeni položaj, saj nas različnost dela še bolj zanimive. Le s sprejemanjem drugačnosti in z medsebojnim spoštovanjem bomo lahko živeli skupaj na našem planetu.